در این مقاله از سری مقالات سایت دکوکاران نکات مهمی در مورد مواردی که باید هنگام تهیه کمد لباس خود در نظر داشته باشید ، آورده شده است.

 

1.فضای مورد نیاز شما:

در نگاه اول برای انتخاب کمد شما با گزینه‌های نامحدودی برای انتخاب ساختار کمد رو به رو می‌شوید، مثلا در مورد قفسه‌ها ، کشو‌ها ، وجود آیینه و یا نوع ساختار درب‌ها(ریلی - لولایی)

بنابراین برای شروع انتخاب در مورد کمد لباس باید به این نکته توجه داشته باشید که دقیقا چه مدل و ساختاری بیشترین شباهت و بازدهی به مدل خواسته شما دارد. برای مثال اینکه فضای آویزان برای لباس ، قفسه های کفش ، کشو برای لباس های کوچکتر ، مواد آرایشی یا لوازم جانبی یا ترکیبی هرکدام به چه اندازه ای ساخته شوند.

هنگامی که دقیقاً تعیین کردید کمد لباس شما برای چه کاری استفاده می شود ، می توانید به عملکردی که باید ارائه دهد ، فکر کنید ، که به شما کمک می کند تا مشخصات بیرونی و داخلی را که برای پاسخگویی به آن نیاز دارید جوابگو باشد.

 

2.عملکرد مناسب و بهینه

دانستن طول فضای مورد نیاز که تقریباً متناسب با نوع لباسی که دارید به آن نیاز خواهید داشت ، مهم است. اگر می خواهید کتهای بلند ، لباس رسمی و لباسهای راحتی را در کمد لباس آویزان کنید ، به احتمال زیاد به آویزهایی نیاز خواهید داشت که ارتفاع کامل کمد لباس را بهینه می کنند.

وقتی نوبت به تعیین  قفسه ها و کشوها می رسد ، دوباره به خوبی در مورد آنچه که می خواهید در آنها قرار دهید ، فکر کنید. بسیاری از کمد لباس های جدید طرح های داخلی فوق العاده خلاقی با جا کفشی داخلی ، کشوهای جواهرات و کشوی مدارک و اسناد را ارائه می دهند، و با عمق مناسب، از آشفتگی وسیله ها در کمد جلوگیری می‌کند و باعث نظم در آن می‌شود بنابراین  عمق قفسه ها نیز مورد توجه است ، همچنین اگر عمق قفسه ها بیشتر از حد استاندارد باشد، احتمالا باید با مشکل احتمالی آشگفتی و بی نظمی وسایل در آن قسمت رو به رو شوید.

 

3. اندازه

دقیقاً در نظر بگیرید که کمد لباس در کجای اتاق خواب شما قراراست جای بگیرد و از این امر کاملاً مطمئن باشید. جابجایی یک کمد لباس بزرگ غالباً دشوار است (و اگر طرحی باشد که برای یک نقطه خاص از اتاق طراحی و اجرا شده باشد متناسب باشد بدیهی است شاید استفاده از آن در یک قسمت دیگر از خانه و یا اتاق دیگر تقریبا غیرممکن است.

بیشتر تولیدکنندگان کمد لباس ها را حداقل 45 سانتی متر عمق ایجاد می کنند ، که باید به اندازه ای کافی باشد تا بتوانید فضای کافی برای قفسه ، کشو و آویز کافی داشته باشید.

اگر بودجه و فضای شما اجازه می دهد ، نکته پیشنهادی دکوکاران این است که هرچه ارتفاع بیشتر باشد فضای استفاده بیشتری را برای شما ایجاد می‌کند به طور مثال می توان برای وسایل فصلی (وسایلی که مناسب آن فصل هست و در فصل دیگری استفاده نمی‌شود) مناسب باشد.

 

4.شناخت انواع کمد لباس

هنگامی که نیازهای عملکردی خود را مشخص کردید، در قسمت بعد می توانید پروسه‌ی شناخت  انواع کمد های موجود در بازار را شروع کنید تا با توجه به نیاز شما انتخاب مناسبی داشته باشید.

اولین تصمیمی که در این مرحله باید بگیرید این است که آیا کمد لباس مستقل و از پیش ساخته‌ شده را انتخاب کنید یا اینکه کاملاً متناسب با فضای انتخابی شما باشد یعنی برای فضایی که انتخاب کرده اید طراحی و اجرا شود. طرح های سفارشی برای اتاق هایی که نیاز به طراحی و اجرای تخصصی دارند به طبع نسبت به زمان و تخصصی که لازم است گران تر هستند.

کمد های جدید در هنگام طراحی و از نظر استفاده همه کاره هستند. معمولاً برای ساخت و تحویل سریعتر هستند و در صورت لزوم می توانند از اتاق به اتاق یا خانه به خانه دیگری منتقل شوند.

 

 انواع اصلی برای انتخاب عبارتند از:

کمدهای پانلی دو درب:   این کمد ها معمولاً از یک طراحی کاملاً استاندارد پیروی می کنند که در آن فضای داخلی به نصف تقسیم شده و یک طرف آن به عنوان کشو و دیگری با ریل است.

کمدهای پانلی سه در: با  ارائه فضای کمی بیشتر ، این طرح شامل محفظه دیگری از قفسه ها یا ریل ها است.

کمد کشویی یا درب لولایی:   در این مدل طرح کشویی دیگر نیازی به باز کردن درب به سمت خارج نیست و در فضاهای کوچک بسیار مناسب است. درب های لولایی به طور معمول بیشتر سفارش داده می‌شوند.

بدون درب: یک کمد لباس بدون درب به شما امکان می دهد تا یک نمایشگر و همچنین لباس ها را در آن قرار دهید و می تواند کاملا متناسب با سلیقه شما ساخته شود.

 

5.  انتخاب سبک

طراحی کمد به عنوان یک جز جدانشدنی در اتاق خواب ، به زیبایی و طراحی داخلی کلی اتاق خواب کمک زیادی می کند.
امروزه سبک های مختلف موجود در بازار بی نهایت هستند، سبک کمدلباس هم در شکل ظاهری می‌تواند تاثیر داشته باشد و هم در امکانات محصول به طور مثال امکاناتی مانند درب های آهن ربایی (مگنتی) ، دستگیره های متفاوت و در شکل ظاهری مانند  دستگیره های براق یا مدرن.


همچنین اگر می خواهید کمد لباس خود را با وسایل چوبی دیگری که در خانه دارید  مانند پاتختی ، کشو یا میز آرایش تکمیل کنید،و ترجیح می دهید این موارد با هم مطابقت داشته باشند ، باید کمد لباس بخشی از این مجموعه باشد و طراحی و رنگ شبیه به آن‌ها داشته باشد.

 در ادامه دو مدل سبک در محصولات چوبی را مشاهده می‌کنید:

  • مدل کلاسیک
  • مدل مدرن

 

 

6. انتخاب رنگ و جنس مورد نظر  چوب

در این مرحله شما با توجه به سلیقه خود می توانید در صورت اجرا شدن(از این جهت که شاید امکان اجرای هر رنگی بر روی آن محصول با توجه به جنس چوب نباشد) رنگ مورد نظر خود را برای کمد لباس خود انتخاب کنید.

انواع چوب:

  • چوب جامد:  یکی از پرمصرف ترین مواد ، چوب جامد مقاوم و مقاوم است و هر نوع آن احساس و جلوه متفاوتی را به وجود می آورد.
  • MDF :  گزینه های متداول این روزها ، کمد لباس مقرون به صرفه و با دوام مناسب است
  • روکش مات
  • هایگلاس
  • چوب راش
  • چوب روسی
  • چوب گردو

7. نکات پیش از تحویل محصول

به عنوان یک محصول چوبی بزرگ با ویژگی هایی که می تواند از یک محصول به محصول دیگر متفاوت باشد ، برخی از عوامل تدارکاتی دیگر در "لیست نکته های قبل از خرید کمد لباس" وجود دارد که توصیه می کنیم قبل از خرید ، توجه داشته باشید:

اندازه ها و ابعاد دوباره بررسی شود:  برای طراحی و اجرای کمد لباس شما باید فضایی که برای آن در اختیار دارید را دوباره بررسی کنید تا متوجه شوید این فضایی که قرار است توسط کمد لباس اشغال شود متانسب بوده و همچنین برای جلوگیری از خطا پییشنهاد میکنیم دوباره ابعاد بررسی شود.

تحویل محصول : شما باید این مورد را در نظر بگیرید که این محصول بعد از ساخت باید تحویل شما بشود و این مرحله شامل هزینه است که شما باید درباره آن از تولید کننده یا فروشنده مغازه سوال کنید. همچنین باید به این توجه داشته باشید که در آپارتمان ها هزینه حمل تا طبقه مورد نظر شما شامل هزینه جدا می‌باشد.