در این مقاله قصد داریم تفاوت ام دی اف و لترون رو برای شما بگوییم که آیا ام دی اف بهتر است یا لترون – اصلا ام دی اف چیست؟ لترون چیست؟ با ما همراه باشید

چوب MDF: چوب یا ورق ام دی اف (MDF) پایه بسیاری از چوب های متداول بازار مثل ممبران، هایگلاس، روکش‌های چوبی می‌باشد به همین دلیل یکی از پرکاربردترین چوب هایی هست که در بازار از آن استفاده می‌شود.

اما باید بدانیم که چوب ام دی اف معمولا به تنهایی و به صورت خام قابل استفاده برای تولید نیست، پس راهکار چیست؟! به این منظور وقتی از کلمه ام دی اف استفاده می‌کنیم یعنی ورق چوبی ساخته شده از MDF با روکش ملامینه.

 

لترون: لترون از ترکیب خرده چوب ورق های بزرگتر و یا ورق هایی که دیگر قابل استفاده نیست ساخته می‌شود البته گفتنی است که خرده چوب های مورد استفاده از در لترون از MDF بزرگتر بوده و به راحتی می توان آن ها را دید. ورق لترون تولید شده دارای پستی و بلندی های زیادی است و به همین دلیل برای استفاده در ساخت صنایع چوبی و روکش دهی باید ابتدا توسط ماشین آلات دقیق پرداخت و ساییده شود و در پایان روکش مناسب را به آن چسبانده و پرس می کنند. پس به زبان ساده و راحت می توانیم بگوییم که لترون به زبان عامیانه و بازاری همان نئوپان است.

 

  •  تفاوت لترون و MDF مزیت‌های استفاده از آن ها

این دو چوب را در زمینه های مختلف بررسی میکنیم

تراکم: ام دی اف نسبت به ورق لترون دارای دانسیته بیشتری است و متریال چوبیِ مورد استفاده در آن ریزتر از لترون هست، پس متراکم‌تر و سنگین‌تر است.

مقاومت نسبت به رطوبت: 

 روکش هر دو ورق مورد نظر، ملامینه است که نسبتاً در برابر رطوبت مقاوم است. اما اگر روکش دچار شکستگی یا خراشیدگی شود هم همینطور است؟

 

 MDF و لترون هر دو در برابر رطوبت ضعف دارند. اما این ضعف در لترون خیلی شدیدتر هست و به محض رسیدن رطوبت به آن دچار تورم می‌شود. روکش ملامینه میتواند تا حدودی جلوی نفوذ رطوبت به چوب را بگیرد اما اگر روکش دچار آسیب شود و یا حتی در جاهایی که ورق برش  خورده است، رطوبت به آسانی میتواند به چوب نفوذ کند.

 

قیمت و هزینه تمام شده: لترون چون از خرده چوب ساخته شده است هزینه کمتری نسبت به MDF  دارد و مقرون به صرفه است